Get Adobe Flash player
-A A +A

Przygotuj się na zmiany klimatu – ostatnie spotkania: Ursus, Ursynów, Śródmieście i Włochy

Przygotuj się na zmiany klimatu – ostatnie spotkania: Ursus, Ursynów, Śródmieście i Włochy

Ktoś z Twoich znajomych zasłabł w trakcie upału? Susza zniszczyła zieleń na Twoim osiedlu? Wichura zniszczyła Twoją własność? Częściej chorujesz z powodu zanieczyszczonego powietrza? Podtopiło Cię w czasie gwałtownej burzy? Okolica, w której mieszkasz, nie uwzględnia różnych potrzeb społecznych, gospodarczych i przyrodniczych?

Warszawa chce być odporna na czekające ją gwałtowniejsze i częstsze ulewy, dłuższe i uciążliwsze upały, groźniejsze fale powodziowe oraz silniejsze wiatry. Dlatego przygotowuje Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku, która będzie zawierać działania zapobiegające i łagodzące skutki zmian klimatu tj. podtopienia, susze, fale upałów, powodzie czy wichury.

 

Jak pracujemy nad przygotowaniem Strategii adaptacji do zmian klimatu?

W styczniu 2017 roku przygotowano mapę zagrożeń klimatycznych dla Warszawy oraz założenia, które są konsultowane z mieszkańcami każdej dzielnicy od lutego do końca czerwca 2017 roku (>>> więcej informacji). Na podstawie wyników konsultacji powstanie projekt Strategii, który jesienią 2017 roku będzie poddany ponownym konsultacjom społecznym. Gotowa Strategia będzie dyskutowana i uchwalona przez Radę Miasta.

 

Jak adaptować się do zmian klimatu?

Zagospodarowanie wody deszczowej na terenie osiedla lub prywatnej posesji, tworzenie zielonych dachów i ścian, sadzenie drzew przy ulicach, poidełka z darmową wodą wodociągową, zacienienie osiedlowego placu zabaw, pomoc sąsiedzka w trakcie powodzi… Te i podobne działania – POMYSŁY na KLIMAT – mogą się znaleźć w Strategii adaptacji do zmian klimatu. Działania adaptacyjne to nie tylko aktywności władz miasta. Przedsiębiorstwa i społeczności lokalne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, aktywne grupy obywateli, ale również osoby prywatne, mogą się włączyć do działania na rzecz adaptacji.

 

Jak mogę zgłosić swój pomysł na klimat?

 

Wystarczy przyjść na spotkanie konsultacyjne

 

  • 31 maja (środa) o godz. 18:00, Dom Kultury „Kolorowa”, ul. Sosnkowskiego 16 w Ursusie >>> plakat

   

  • 6 czerwca (wtorek) o godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 >>> plakat

 

  • 8 czerwca (czwartek) o godz. 18.00, Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4 >>> plakat

 

  • 20 czerwca (wtorek) o godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Włochy, al. Krakowska 257 >>> plakat

 

lub zgłosić swój Pomysł na klimat (do końca czerwca 2017 r.)

 
Zapraszamy również do udziału w konkursie POMYSŁ na KLIMAT
 

Zaangażuj się w przygotowanie strategii dla Warszawy – zgłoś swój  POMYSŁ na Klimat w konkursie.

Weź udział, nie czekaj konkurs trwa tylko do 30 maja 2017!

Czekają  atrakcyjne nagrody: rodzinny namiot, śpiwór, lodówka turystyczna oraz nagrody niespodzianki.

Sprawdź szczegóły >>>

 

 
Konsultacje prowadzone są w ramach projektu ADAPTCITY i są elementem przygotowania Strategii Adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy przez Urząd Miasta Warszawy i Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. Projekt ADAPTCITY realizowany jest przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej