nagłówek strony
-A A +A

Jaki skwer przy Kępnej?

Czas trwania: 
wt, 03/09/2019 (Cały dzień) - ndz, 20/10/2019 (Cały dzień)

Zmodernizujemy skwer między ulicami Kępna, Zamoyskiego i Jagiellońską. W 2020 roku powstanie tu nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Pragi Północ. Zgodnie z założeniami zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego „Praskie zielone skwery”,  powstanie tam nowy plac zabaw, posadzimy  nową roślinność, ustawimy ławki, kosze na śmieci i oświetlenie wału. Poprawimy też ścieżki prowadzące na wał i wyremontujemy znajdujący się na nim chodnik.

 

Zależy nam, by skwer był miejscem przyjaznym dla wszystkich, a wypracowana koncepcja zagospodarowania uwzględniła różnorodne potrzeby mieszkańców. Dlatego rozpoczynamy konsultacje społeczne.

 

We wrześniu i w październiku będziemy spotykać się z mieszkańcami oraz z innymi użytkownikami tej przestrzeni. Na zakończenie konsultacji zorganizujemy spotkanie z projektantami, podczas którego przedstawimy i omówimy ostateczną koncepcję zagospodarowania skweru.

 

Powiedz nam, jak chcesz korzystać ze skweru i co powinno się na nim znaleźć!

 


Konsultacje trwały do 20 października 2019 

 

Zapoznaj się z raportem >>>

 

Zobacz, jak wygląda ostateczna koncepcja >>>


 

 

Tak zmieni się skwer przy Kępnej:

Nowe miejsce dla dzieci w różnym wieku oraz właścicieli psów, uporządkowana przestrzeń i roślinność, a także nawiązania do historii lokalnej. To najważniejsze zmiany, jakie zajdą na skwerze między ulicami: Kępną, Jagiellońską i Wrzesińską w sąsiedztwie Portu Praskiego. Koncepcja jego zagospodarowania powstała w wyniku konsultacji społecznych, które zakończyły się pod koniec października. Zobacz raport z konsultacji >>>

 

Leżący na uboczu skwer przy Kępnej służy głównie mieszkańcom najbliższej okolicy, zwłaszcza sąsiedniego budynku. Jego obecny stan, czyli przede wszystkim: niskiej jakości roślinność, brak infrastruktury i miejscami bardzo widoczny nieporządek zniechęcają do korzystania z niego. Zdecydowana większość osób, które się na nim pojawiają, jedynie przez niego przechodzi lub przejeżdża. Na dłużej zatrzymują się jedynie dzieci, niektórzy właściciele psów i użytkownicy działek zajmujących część skweru.

 

Rys. Maja Stanosz

 

Wypracowana wspólnie z mieszkańcami koncepcja skweru odpowiada na powyższe problemy i uwzględnia wiele postulatów zgłoszonych w trakcie konsultacji. Bierze też pod uwagę wyniki zeszłorocznego głosowania w budżecie obywatelskim, w którym zwyciężył m.in. projekt „Praskie zielone skwery” zakładający pewne zmiany w tej przestrzeni.

 

Co się zmieni?

Skwer zachowa swój dotychczasowy charakter, ale w miejsce chwastów pojawi się murawa, na skwerze znajdą się też nowe krzewy i drzewa (jesiony, platany i klony). Te ostatnie dadzą trochę cienia, którego obecnie bardzo brakuje na skwerze.

W rogu skweru, bliżej Wrzesińskiej, stanie naturalny i osłonięty roślinnością plac zabaw służący dzieciom w różnym wieku. Znajdą się na nim m.in. drewniane huśtawki, zabawki do wspinania czy wiklinowe chatki. Na plac będzie można bez problemu wjechać z wózkami, a opiekunowie znajdą na nim kącik dla siebie (z ławkami otoczonymi zielenią).

 

Rys. Maja Stanosz

 

Nieopodal placu zabaw, na przedłużonym zboczu wału powstanie mała górka saneczkowa, z której będzie można korzystać zimą.

 

Siłownia plenerowa i tzw. pragórka stworzona przy współudziale mieszkańców zostaną odświeżone, a w ich pobliżu pojawi się nowa roślinność.

 

Ogródki działkowe na wale oddzielającym skwer od Portu Praskiego, które do tej pory były zamknięte i zaniedbane, zgodnie z wypracowaną koncepcją, powinny zostać otwarte i uporządkowane. Ich część może zostać wykorzystana jako otwarty sad i ogród społecznościowy z miejscem na gołębniki (które już się tam zresztą znajdują), a część jako zamknięty wybieg dla psów. To, jak szybko zostaną wprowadzone zmiany na terenie ogródków, zależy od zarządcy terenu, który od początku był informowany o prowadzonym procesie konsultacyjnym.

 

Przebieg istniejących ścieżek pozostanie taki sam, ale pojawią się też nowe połączenia – w miejscu przedeptów zrobionych przez użytkowników skweru. Dzięki schodom i podjazdowi łatwiej będzie wejść na trudno dostępny dzisiaj wał, nawet osobom mającym trudności w poruszaniu się.

 

Na skwerze powstaną miejsca do siedzenia (na wale i przy placu zabaw), wzdłuż ścieżek stanie oświetlenie i kosze na śmieci. Parking przy Jagiellońskiej zostanie uporządkowany. Zgodnie z koncepcją powinno się na nim zmieścić 35 miejsc postojowych.

W przestrzeni skweru pojawią się też akcenty odwołujące się do jego przeszłości. Niegdyś przez teren skweru, wzdłuż Zamoyskiego, przebiegała tzw. kolejka jabłonowska. Zgodnie z koncepcją upamiętniać ją będzie tablica informacyjna i kilka ustawionych na wale drewnianych ław wyglądem przypominających podkłady kolejowe.

 

 

 

Co dalej?

 

Dziękujemy za wszystkie opinie, które dostaliśmy w konsultacjach. Pomogły one stworzyć koncepcję zmian na skwerze. Więcej informacji o przebiegu konsultacji oraz zebrane uwagi znajdzie się w raporcie z konsultacji (raport i więcej informacji o tych konsultacjach tutaj >>>).

 

Jeszcze w 2019 roku na podstawie wypracowanej koncepcji zagospodarowania skweru powstanie projekt wykonawczy obejmujący jego część (z wyłączeniem parkingu przy Jagiellońskiej i ogródków działkowych).

 

Ze względu na stan własnościowy działek wchodzących w skład skweru, bardzo zły stan gruntu (wymagającego wymiany na grunt nadający się do sadzenia roślin), planowane na skwerze inwestycje wynikające m.in. z projektu do budżetu obywatelskiego oraz dostępny budżet realizacja zmian na skwerze najpewniej będzie przebiegać etapami.

 

W 2020 roku rozpocznie się pierwszy etap realizacji, na który składać się będą m.in. nasadzenia roślin, naprawa istniejących i stworzenie nowych ścieżek (w tym wejść na wał), postawienie latarni solarnych, ławek, koszy na śmieci oraz tablicy informacyjnej, a także budowa przynajmniej części placu zabaw.

 

Konsultacje społeczne na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy prowadziła Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” wspólnie z architektami i architektami krajobrazu z pracowni JAZ+Architekci i kształtownia.pl., którzy przygotowali też koncepcję zagospodarowania skweru.

 

 

 

 


 

 

 

 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

1. Czekamy w namiocie na skwerze (przy Kępnej 2B), żeby porozmawiać o potrzebach związanych ze skwerem, a także o możliwościach zmian, jakie możemy tu wprowadzić.

 

  • 14 września (sobota) w godzinach 11-14
  • 18 września (środa) w godzinach 16-19
  • 16 października (środa) w godzinach 16-19

 

 

2. Na spotkaniach, na których wspólnie zastanowimy się nad potrzebnymi zmianami na skwerze i pomożemy projektantom w opracowaniu wstępnej koncepcji modernizacji skweru.

 

  • 21 września (sobota) w godzinach 11-14 – spotkanie na skwerze
  • 10 października (czw.) w godzinach 18-20 – prezentacja wstępnej koncepcji projektowej w szkole podstawowej nr 50

 

 

3.  Od 13 września do 20 października możesz przesłać swoje pomysły, opinie i komentarze dotyczące skweru

 

 

 

4. Na spotkaniu podsumowującym, podczas którego pokażemy wypracowaną koncepcję.

 

  • 29 października (wtorek) w godzinach 18-20 w szkole podstawowej nr 50

 

 

Co stanie się dalej?

 

Na podstawie wypracowanej koncepcji przystąpimy do prac projektowych – pierwsze prace modernizacyjne zostaną zrealizowane w 2020 roku, a o ich postępach będziemy informować za pośrednictwem strony Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 

Przekaż informację o konsultacjach rodzinie i znajomym >>> pobierz plakat! >>>

 

 

 

 

 


Jednostka odpowiedzialna: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Podstawa prawnaUchwała Nr LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy.

Załączniki: 
Plik: RAPORT z konsultacji, rozmiar pliku: 3950.97 KB
Pobierz
Plik: Konsultacje skwer Kępna_plakat.jpg, rozmiar pliku: 69.52 KB
Pobierz
Plik: Konsultacje skwer Kępna_plakat.pdf, rozmiar pliku: 800.65 KB
Pobierz
Plik: Kepna ostateczna koncepcja, rozmiar pliku: 1241.66 KB
Pobierz
Plik: plac_zabaw_2.jpg, rozmiar pliku: 1607.87 KB
Pobierz
Plik: kepna_img_2455_mini_fot_tkaczor.jpg, rozmiar pliku: 734.51 KB
Pobierz
Plik: kepna_img_2481_mini_fot_tkaczor.jpg, rozmiar pliku: 732.27 KB
Pobierz
Plik: widok od wejścia, rozmiar pliku: 1704.91 KB
Pobierz