nagłówek strony
-A A +A

Osiedla Warszawy – Port Żerański

Czas trwania: 
czw, 01/03/2018 (Cały dzień) - ndz, 08/04/2018 (Cały dzień)

Port Żerański to teren o powierzchni 88 ha. Nadal działa tam kruszarnia betonu oraz skład złomu. Dojazd jest trudny, drogi prowizoryczne. Część pirsów portowych ma brzegi naturalne z zielenią. W pobliżu działa duży sklep Auchan.

 

W sumie jest kilkunastu właścicieli, użytkowników wieczystych terenów  (prezentacja z mapą własności >>>). Część z nich ma już różne koncepcje i projekty, które chciałaby realizować. Miasto jest również ważnym właścicielem terenów w porcie.

 

Miasto przygotowuje się do zmiany Studium uwarunkowań i zagospodarowania terenu, które zdecyduje, jakie będzie przeznaczenie terenów. Już teraz wiadomo, że Port Żerański leży w obszarze zabudowy zwartej. Na terenach takich jak ten mogą powstać drogi, domy, funkcje usługowe i biurowe, szkoły, parki, miejsca rekreacji i wypoczynku. Nie ma tu miejsca na nieużytki, „brudną” i hałaśliwą produkcję, monofunkcje.

 

 

 


Konsultacje trwały do 8 kwietnia 2018

Raport z konsultacji >>>


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

Po zakończeniu I etapu projektu (warsztatów trójstronnych, podczas których o Porcie Żerańskim rozmawiali mieszkańcy, przedstawiciele różnych organizacji, przedstawiciele samorządu i reprezentanci deweloperów, właścicieli gruntów / zobacz wyniki warsztatów: listę ustaleń i rysunki albo cały raport z warsztatów trójstronnych) zapraszamy na prezentację i dyskusję publiczną podsumowujące ten etap. Spotkanie otworzy konsultacje społeczne, w których wszyscy mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć na temat wizji rozwoju tego terenu.

 

  • Kiedy? 9 marca (piątek), 18:00-20:00 
  • Gdzie? Siedziba Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

               ul. Marszałkowska 77/79, sala konferencyjna na parterze

 

W ramach konsultacji odbędą się też punkty konsultacyjne:

  • 17 marca (sobota), w godzinach 11:00-15:00, w Urzędzie Dzielnicy Białołęka 
  • 22 marca (czwartek), w godzinach 16:00-20:00, w Urzędzie Dzielnicy Białołęka 
  • 27 marca (wtorek), w godzinach 16:00-20:00, w Żłobku nr 58, przy ul. Krzyżówki 24

 

 

Opinię na temat wniosków z warsztatów będzie można przesłać również mailem na adres: osiedlawarszawy@um.warszawa.pl

 

Konsultacje podsumujemy w maju 2018 roku.

 

 

 

Dyskusja o Porcie Żerańskim toczy się w ramach pilotażowego projektu „Osiedla Warszawy”. Celem tego projektu jest opracowanie wytycznych dla nowych wielofunkcyjnych osiedli. „Osiedla Warszawy” to różne funkcje, wymieszane ze sobą. Mogą tu być mieszkania tanie i drogie, małe sklepiki i większe, a także nieuciążliwa produkcja (można np. składać komputery, szyć ubrania), szkoły i przedszkola, usługi kultury. Priorytetem jest komunikacja publiczna i szynowa.

 

Rozmowa o Porcie Żerańskim ma dwa etapy:

  • I etap – warsztaty, w których wzięła udział ograniczona liczba uczestników, przedstawicieli trzech stron dialogu: miasta, mieszkańców i inwestorów;
  • II etap – konsultacje społeczne, podczas których wyniki warsztatów będzie mógł skomentować każdy mieszkaniec Warszawy.

 

Podczas trójstronnych warsztatów o Porcie Żerańskim rozmawiali mieszkańcy, przedstawiciele różnych organizacji, przedstawiciele samorządu i reprezentanci deweloperów, właścicieli gruntów. Spacer po terenie wokół Kanału Żerańskiego, prezentacje, dyskusje oraz prace nad makietami złożyły się na trzy dni intensywnej pracy, od 7 do 9 marca.

 

 

 


Więcej informacji o projekcie:

www.architektura.um.warszawa.pl/content/projekt-osiedla-warszawy

 
Załączniki: 
Plik: Port Żerański - raport z konsultacji, rozmiar pliku: 2537.13 KB
Pobierz