nagłówek strony
-A A +A

Jakie miejsce spotkań i wymiany sąsiedzkiej w Wola Parku?

Czas trwania: 
czw, 15/04/2021 (Cały dzień) - wt, 11/05/2021 (Cały dzień)

Wolskie Centrum Kultury, we współpracy z Wola Parkiem, tworzy Współdzielnik – miejsce zachęcające do działania zgodnie z zasadami ekologii i zero waste. Zastanówmy się razem, jak Współdzielnik może pomóc w nadaniu drugiego życia rzeczom, których ktoś już nie potrzebuje.

 

Przygotowaliśmy wstępny pomysł na działalność i wygląd Współdzielnika. Teraz chcemy zapytać, co o tym myślicie.

 

Czym jest Współdzielnik?

 

Współdzielnik to nowe Miejsce Aktywności Lokalnej założone wspólnie przez Wolskie Centrum Kultury i Wola Park. Mieszkańcy będą mogli się tam spotykać, spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste. Zależy nam na tym, żeby w działalność nowego Miejsca Aktywności Lokalnej zaangażować różnorodne grupy – od młodzieży, przez rodziny z dziećmi, po seniorów i seniorki.

 

We Współdzielniku będzie funkcjonował:

 • Darmowy sklep – zgodnie z ideą ekonomii obiegu zamkniętego każdy będzie mógł przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać. Produkty, które do nas trafią, zostaną wyeksponowane w przestrzeni Współdzielnika.
 • Jadłodzielnia – w przestrzeni znajdzie się lodówka i szafki, które będą zachęcać do dzielenia się żywnością i ratowania produktów spożywczych przed zmarnowaniem
 • Sala warsztatowa – będą się w niej odbywały spotkania i warsztaty edukacyjne wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, w tym szeroko pojętego zero waste.
 • Warsztat naprawczy – stanowisko, przy którym będzie można naprawić sprzęty codziennego użytku np. odnowić krzesło czy usunąć drobną usterkę w mikserze
 • Sanatorium dla roślin – będziemy przywracać do życia rośliny doniczkowe, które są w kiepskiej kondycji i przekazywać je mieszkańcom, którzy chcą się nimi zaopiekować
 • Strefa relaksu – miejsce wyposażone w wygodne meble, w którym będzie można zrobić sobie przerwę od załatwiania spraw i odpocząć od zgiełku miasta

 

Jak będzie wyglądał Współdzielnik? – wstępna propozycja

 

Współdzielnik będzie funkcjonował na pierwszym piętrze Wola Parku (na przeciwko Media Expert), w lokalu o powierzchni 186 m². Lokal składa się z dwóch, odrębnych pomieszczeń, toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością i zaplecza. W pierwszej, większej sali znajdzie się strefa relaksu, darmowy sklep oraz Jadłodzielnia. W drugim pomieszczeniu zostanie zlokalizowana strefa warsztatowa – miejsce organizacji warsztatów, spotkań dotyczących tematyki zero waste oraz warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku.

 

 

Zgodnie z ideą ekologii, która przyświeca Współdzielnikowi, podczas projektowania chcemy ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych, stosować materiały pochodzące z recyklingu oraz ograniczyć liczbę urządzeń elektrycznych. W przestrzeni Współdzielnika znajdą się też rośliny (a także niezbędne do ich utrzymania oświetlenie led oraz nawilżacze powietrza). Całość ma budzić w odbiorcy poczucie bycia częścią natury, sprzyjać refleksji na temat postępujących zmian klimatu oraz indywidualnego wpływu na ten proces.

 

Zobacz wstępny pomysł na działanie i wygląd Współdzielnika >>>


Konsultacje społeczne trwały do 11 maja 2021

Przeczytaj raport z konsultacji i załącznik do raportu.


 

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

 

Spotkasz nas z wózkiem konsultacyjnym na swoich osiedlach

 • we wtorek 20 kwietnia, w godz. 17 – 19, osiedle Koło
 • w środę 21 kwietnia, w godz. 11 00 – 13 00, osiedle Koło
 • w poniedziałek 26 kwietnia, w godz. 17 00 – 19 00, osiedle Ulrychów

 

Porozmawiajmy na spotkaniu online

 • w wtorek 27 kwietnia, godz. 18 – 20
 • w sobotę 8 maja, godz. 16 – 18

 

W spotkaniu online możesz wziąć udział na dwa sposoby:

 • Na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie.

 • Na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, to napisz na wspoldzielnik@wck-wola.pl Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy Ci w mailu zwrotnym.

 

Możesz też odwiedzić stanowisko konsultacyjne w Wola Parku (poziom 0, na placu obok sklepu C&A)

 • w środę 5 maja, godz. 11 – 14
 • w piątek 7 maja, godz. 17 – 20

 

Do 11 maja możecie też przesłać uwagi i pomysły o działaniu i wyglądzie Współdzienika na wspoldzielnik@wck-wola.pl

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

Więcej informacji: wspoldzielnik.wck-wola.pl

 

Propozycje mieszkańców, zgłoszone podczas konsultacji, pomogą dopracować pomysł na działanie, wygląd i wyposażenie Współdzielnika. Termin otwarcia nowego miejsca planujemy na lato 2021 roku.


Jednostka odpowiedzialna: Wolskie Centrum Kultury

Podstawa prawna: Uchwała Nr LXI/1691/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy